Möt köksmästaren Fanny från Arnold´s

På Bibloteksgatan 21 är ordningen återställd igen efter sommaren. Vi mötte upp Fanny som är köksmästare på Arnold’s för ett small talk om hösten.

Hej Fanny, du är köksmästare, vad innebär det? 

– Förutom de vanliga köksmästaruppgifterna, den dagliga driften och att utveckla restaurangen och menyn så handlar det här jobbet väldigt mycket om att tygla Davids kreativa ådra, som jag leder köket tillsammans med. 

Vad gör Arnold’s så speciellt?

– Det är mycket matsalen, hur inredning och atmosfär i kombination den typen av mat vi lagar och att vi är ett litet sammansvetsat team fyllt med otroligt mycket kompetens. 

Hur spenderar vi bäst en kväll på Arnold’s?

– Ni ska vara ett relativt stort gäng, boka bord 6 och sen ska ni börja med cocktails, ostron och även fast jag hatar själv när gäster gör det ska ni beställa en av varje förrätt att dela. Helt enkelt ta in mycket mat, mycket cocktails, goda viner och lyxa till det, glida med i atmosfären och avsluta med flytande dessert. 

Personliga favoriter från menyn? 

– Cevichen är riktigt bra, måste även tillägga vår hallon salmiak dessert då jag är svag för lakrits. 

Vad ser vi för nya rätter på Arnold’s i höst? 

– På höstens meny har vi bland annat satt upp Stockholms bästa kantarelltoast.

Tack Fanny!

Boka ditt bord på Arnold’s redan idag.

Boka bord!